راه خطیر

چقدر این دوست داشتن های بی دلیل خوب است مثل همین باران بی سوال که هی می بارد

مروری بر علل تغییر رنگ مدفوع

 

 

 مروری بر علل تغییر رنگ مدفوع


رنگ سالم مدفوع قهوه‌ای نه چندان تیره و نه چندان روشن است و هر گونه تغییری در رنگ مدفوع نشان از یک نوع اختلال متابولیک دارد به این ترتیب اگر مدفوع زمان تخلیه به رنگ زرد روشن کف آلود تغییر یابد نشان بالا بودن “چربی خون” است.اگر کبد نیز دچار کم کاری و نارسایی نهفته باشد بازتاب آن در رنگ مدفوع جلوه می‌یابد و رنگ آن یا تیره و یا کم رنگ می‌شود.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، رنگ موجود در غذا تغییرات رنگی در مدفوع ایجاد می‌کند که این تغییرات ناپایدار است و با قطع مصرف یک نوع غذا، تغییر رنگ مدفوع نیز متوقف می‌شود در حالیکه تغییر رنگ ناشی از اختلال متابولیسم پایدار است.

مدفوع کم رنگ


- مدفوع کم‌رنگ نشانهٔ چیست؟
کم‌رنگی مداوم مدفوع نشانه‌ای برای وجود اختلالی گوارشی است. البته خوردن مقدار زیاد برنج یا غذاهای کم‌رنگ ممکن است یکی دو روز مدفوع را کم‌رنگ کند، ولی اگر این کم‌رنگی مدفوع بیش از یک هفته طول بکشد، علت چیز دیگری است.
در یک روده سالم صفرای تیره رنگ از کبد به داخل روده می‌ریزد. صفرا به هضم چربی کمک زیادی می‌کند و نیز رنگ مدفوع را تیره‌تر می‌سازد.
اگر مدفوع تیره نباشد، پس مقدار کافی صفرا به روده نمی‌ریزد. ممکن است یک سنگ یا تومور سر راه آن را گرفته باشد و رنگدانه‌های صفراوی را به‌درون خون پس بزند.

بیماری‌های کبدی، اغلب در اثر ویروس التهاب کبد، نیز ممکن است همراه با درد زیاد مدفوع را هم کم رنگ کند. بدکار کردن لوزالمعده هم بی‌ارتباط با کم‌رنگی مدفوع نیست.

- درمان مدفوع کم‌رنگ
با دیدن مدفوع کم‌رنگ دچار وحشت نشوید، ولی اگر مدفوعتان چند روز کم‌رنگ شده است، نزد پزشک بروید. این چیزی نیست که خودتان درمان کنید. باید دستگاه گوارشتان معاینهٔ دقیق شود تا علت آن معلوم گردد.

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- درد شکم وجود دارد.
- ته رنگ زرد در پوست یا سفیدی چشم دیده می‌شود.
- وزن کاهش می‌یابد.

علل قرمز رنگ شدن مدفوع:
وجود خون- وجود ژلاتین قرمز- red Kool-Aid- مصرف قره قروط- مصرف غلات و حبوبات قرمز رنگ – آب گوجه فرنگی….

علل سیاه شده مدفوع:
خونی که از معده آمده – وجود آهن- مصرف داروی بیسموت- مصرف شیرین بیان – ….

علل سبز شدن مدفوع:
مصرف ژلاتین سبز- وجود آهن- مصرف اسفناج – اسهال- شیر مادر( مخصوصا در ۲ ماه اول) -

علل سفید- زرد شدن مدفوع:
مصرف داروهای ضد اسید معده- مصرف زیاد شیر- وجود بیماری هپاتیت

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید:
۱- اگر مدفوع , قرمز و یا سیاه و یا قیری بدون توضیح مشخص باشه.
۲- کودک واقعا و بطور شدیدی بد حال باشه…
۳- اگر سایر رنگ ها بیش از سه ماهه که تدوام داره و شما هم عوامل ایجاد کننده اونها رو حذف کرده اید( مثل مصرف مواد غذائی خاص)…
۴- اگر علی رغم این توضیحات احتیاج به توضیح بیشتری دارید تا از نگرانی خارج شوید

مدفوع سیاه

- مدفوع سیاه نشانهٔ چیست؟
مدفوعتان سیاه شده و دلیل آن را نمی‌دانید؟ شاید لبوی زیاد خورده‌اید. یا قرص آهن مصرف کرده‌اید. شاید هم پرخوری کرده و برای دفع آن از سالیسیلات بیسموت استفاده کرده‌اید. همهٔ اینها رنگ مدفوع را سیاه می‌کنند.
اما گاهی مدفوع به‌علت وجود خون در آن سیاه شده است.

این حالت زنگ اخطاری برای برخی بیماری‌های خطرناک گوارشی است که نیاز به مراقبت پزشکی دارند. برای شناخت علل و درمان آن به بخش مدفوع خونی، مراجعه کنید.

مدفوع خونی

- مدفوع خونی نشانهٔ چیست؟
اگر در سالاد دیشبتان فلفل قرمز داشته‌اید، احتمال دارد به‌صورت گول‌زننده‌ای لولهٔ گوارش را طی کرده و همان‌طور قرمز رنگ دفع شده باشد.
اما به‌طور کلی، اگر چیزی قرمز در مدفوع دیدید، لزومی ندارد برای تشخیص آن پزشک باشید. وجود چیزی به رنگ خون در مدفوع، به‌جز در چند مورد، حتماً خون است.
شاید شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع بواسیر یا شقاق مقعد باشد. بواسیر بافت کوچک پف‌کرده‌ای است که از محل خود در مقعد خارج شده و بیرون زده است. مالیدن زیاد و زور زدن زیاد می‌تواند آن را به‌خون بیندازد. شقاق مقعد هم وجود ترک‌هائی در پوست اطراف آن است که آن هم در اثر زور زدن زیاد به‌وجود می‌آید.
در هر دو مورد، این خون به مدفوع اضافه می‌شود. ولی اگر خون مخلوط با مدفوع است، علل دیگری دارد. اگر برای تسکین درد التهاب مفاصل مقدار زیادی آسپیرین یا دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خورده‌اید مدفوع خونی می‌شود. این داروها دیوارهء معده و روده را تحریک کرده و حتی ممکن است زخم ایجاد کنند، که گاهی بدون درد ولی با خونریزی همراه است.
بیماری التهابی روده – که اختلال گوارشی با علت نامعلوم است – نیز ممکن است مدفوع را خونی کند. این بیماری اغلب با درد همراه است.
همچنین وجود خون در مدفوع ممکن است نشانهٔ وجو پولیپ یا تومور سرطانی در رودهٔ بزرگ باشد. بسیاری از پولیپ‌های کوچک اصلاً علامتی از خود بروز نمی‌‌دهند، تا این که به اندازهٔ مشخصی برسند. خونریزی پولیپ ممکن است بر سطح مدفوع یا مخلوط با آن باشد.
دیورتیکولوز هم از علل دیگر خونی بودن مدفوع است، گرچه کمتر احتمال دارد به آن مبتلا باشید. دیورتیکولوز ضعیف بودن نقاطی از دیوارهٔ روده است که برجسته شده و گاهی خونریزی می‌دهد. این خونریزی کاملاً مشخص است، چون یکی دو قطرهٔ یا رگهٔ کوچکی از خون نیست و معمولاً خونریزی کاملاًً واضح است.

- درمان مدفوع خونی
اگر دچار خون دماغ شوید، بینی را با دست بگیرید. اگر انگشتتان برید، آن را باندپیچی کنید و اگر مدفوعتان خونی شد، به پزشک مراجعه کنید. بهتر است هرچه زودتر علت خونریزی معلوم شود.
آب زیاد بخورید. یکی از ساده‌ترین راه‌های کاهش زور زدن به هنگام دفع مدفوع و جلوگیری از پیدایش بواسیر و شقاق، نوشیدن زیاد مایعات است. خوردن لااقل شش تا ده لیوان آب در روز از یبوست جلوگیری می‌کند. (به بخش یبوست، مراجعه کنید.)
دارو را عوض کنید. اگر آسپیرین یا داروی ضدالتهابی غیر استروئیدی می‌خورید و دچار مدفوع خونی شده‌‌اید، به پزشک اطلاع دهید تا آن را با داروی دیگری جایگزین کند.
آزمایش کنید. پزشک با استفاده از دستگاه درون‌بین درون روده را معاینه کرده و علت خونریزی را پیدا می‌کند.

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- در تمام موارد خونی بودن مدفوع باید به پزشک مراجعه کرد
 
 
 
 
 
گرم شدن هوا مي‌تواند برخي بيماري‌ها را افزايش دهد. يکي از اين بيماري‌ها، عفونت‌هاي گوارشي است که اغلب به دليل مصرف غذاهاي آلوده ايجاد مي‌شود زيرا هواي گرم مي‌تواند زمينه‌ساز رشد ميکروب‌ها شود.عفونت‌هاي گوارشي و اسهال مسافران دو نمونه شايع بيماري‌هاي فصل گرماست که در درمانگاه اين هفته به آنها اشاره مي‌کنيم. گفتگوي ما را با دکتر ايرج خسرونيا رييس جامعه متخصصان داخلي، در همين رابطه بخوانيد.

: آقاي دکتر، عفونت‌هاي گوارشي از کجا مي‌آيند؟باکتري‌ها، ويروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها مي‌توانند سبب عفونت‌هاي گوارشي شوند. اين عفونت‌ها بيشتر در نتيجه نوشيدن آب آلوده، خوردن ميوه‌ها يا سبزي‌هاي خام و نشسته يا خوردن گوشت يا ماهي که خوب پخته نشده‌اند، ايجاد مي‌شود.: شايع‌ترين علايمي که در عفونت‌هاي گوارشي ديده مي‌شود، چيست؟
اسهال آبکي، تهوع و استفراغ، تب، دل‌پيچه، دردهاي مبهم و گاه و بيگاه عضلاني و سردرد از علايم و نشانه‌هاي عفونت‌هاي گوارشي است. البته فراموش نکنيد که اگر اين علايم و نشانه‌ها به‌صورت اسهال شديد و يا اسهال خوني بود از فوريت بيشتري برخوردار است و بايد فرد بيمار به سرعت به نزديک‌ترين اورژانس مراجعه کند.: تشخيص عفونت‌هاي گوارشي چگونه است؟
اغلب عفونت‌هاي گوارشي به فاصله يک تا دو روز بسته به دوره نهفتگي عامل عفونت‌زا، موجب ظهور علايم و نشانه‌هايي در فرد مي‌شوند. اسهال شايع‌ترين نشانه عفونت گوارشي است. چنانچه پوشش داخلي لوله گوارش آسيب ببيند، مدفوع ممکن است خوني شود. استفراغ هم شايع است. در برخي از موارد تب، بي‌اشتهايي، دل‌پيچه، تهوع و کاهش وزن هم روي مي‌دهد. اسهال و استفراغي که در عرض چند ساعت پس از خوردن غذا ايجاد مي‌شود، عموما دلالت بر مسموميت غذايي در اثر يک سم پيش ساخته دارد تا سمي که پس از استقرار باکتري در روده‌ها آزاد شده است. براي تعيين علت، از خون يا مدفوع نمونه‌برداري مي‌شود و نمونه براي تجزيه و تحليل به آزمايشگاه ارسال مي‌شود.: عفونت‌هاي گوارشي تا چه حد جدي و خطرناک هستند؟
در کشورهاي پيشرفته، عفونت‌هاي گوارشي عموما جدي و خطرناک به شمار نمي‌آيند، هر چند مي‌توانند در بچه‌هاي کوچک، افراد خيلي مسن يا دچار ضعف سيستم ايمني مرگبار باشند. در کشورهاي در حال توسعه که سطح بهداشت اغلب پايين و مراقبت‌هاي بهداشتي در حد کافي نيست، بيماري‌هاي اسهالي از جمله علل اصلي بيماري و مرگ و مير به شمار مي‌روند. دفع مايعات از طريق اسهال مي‌تواند سبب کم‌آبي بدن شود. اين عارضه در سالمندان و کودکان کم‌سن و سال مشکل جدي قلمداد مي‌شود. به همين دليل نوشيدن مقادير فراوان، مايعات سالم و بي‌خطر در طول دوره بيماري بسيار حايز اهميت است.: براي درمان چنين مشکلاتي چه راهکارهايي را توصيه مي‌کنيد؟


اغلب اوقات، عفونت‌هاي گوارشي در عرض چند روز بهبود مي‌يابند و حال بيمار بدون درمان کاملا خوب مي‌شود. در طول بيماري بايد تا حد امکان آب دفع شده بدن را با نوشيدن آب جايگزين کنيد.
آب و نوشيدني‌هاي ديگر که حاوي سديم، پتاسيم و ساير مواد مغذي هستند. به‌طور کلي، بهتر از ديگر نوشيدني‌ها هستند، اگر آب بدنتان تا حد زيادي از دست رفته باشد، ممکن است براي جايگزيني آن به تزريق سرم نياز باشد. اگر علت عفونت گوارشي، باکتري باشد، آنتي‌بيوتيک‌ها مي‌توانند طول دوره بيماري را کوتاه کنند براي مثال، اسهال ناشي از اي‌کولاي ممکن است عوارض جدي و خطرناکي را در پي داشته باشد. علايم و نشانه‌هايي مانند تهوع، استفراغ، دل‌درد و اسهال، برخي از عوارض جانبي احتمالي آنتي‌بيوتيک‌ها هستند.: براي پيشگيري از عفونت‌هاي گوارشي، به ويژه در فصل گرما چه توصيه‌اي داريد؟
بهداشت و نظافت، عنصر کليدي در پيشگيري از عفونت‌هاي گوارشي است. شستشوي مرتب دست‌ها يکي از موثرترين راه‌هاي خلاصي از شر ميکروب‌هاست. به علاوه، تمامي نواحي بدن را که به نوعي با گوشت خام تماس پيدا مي‌کنند (به خصوص گوشت مرغ و ساير پرندگان) با آب داغ و صابون بشوييد. پيش از خوردن گوشت، اطمينان حاصل کنيدکه به طور کامل پخته شده است. اگر به يک کشور خارجي سفر مي‌کنيد از مصرف آب شرب محلي و قطعات يخ و خريد از اغذيه فروشي‌هاي غيربهداشتي خودداري کنيد. ميوه و سبزي خام هم نخوريد مگر اينکه پوست آنها را خودتان بگيريد.: فصل تابستان فرارسيده و مسافرت‌هاي مردم آغاز شده است. در اين ميان، بسياري از مسافران گله‌مند هستند که در مسافرت دچار اسهال مي‌شوند. به نظر شما علت اين امر چيست؟
اسهال مسافران اغلب با علايم اسهال و دل‌پيچه بروز مي‌کند. براي اين بيماري عوامل متعددي را مطرح مي‌کنند. از جمله مصرف نوشيدني يا غذايي که به آن عادت نداريد، تفاوت عادات زندگي و تغيير در تعادل باکتري‌هايي که اغلب در روده‌هاي شما زندگي مي‌کنند. به طور معمول، اين بيماري با فقر بهداشتي در ارتباط است يعني غذا و آب آلوده ممکن است حاوي باکتري، ويروس يا انگل‌هايي باشندکه موجب اسهال و دل‌پيچه ‌شوند.: اين بيماري‌ تا چه حد جدي است؟
اين بيماري اغلب ناگهان حين سفر يا اندکي پس از بازگشت به منزل آغاز مي‌شود. معمولا علايم آن خفيف است و در عرض سه يا چهار روز ملايم‌تر مي‌شود ولي ممکن است تا چند روز ديگر هم احساس ناخوشايندي به افراد مبتلا دست دهد. بعضي اوقات اسهال مسافران مي‌تواند مشکلات بيشتري ايجاد کند. چنانچه بيماري به وسيله ارگانيسم‌هايي غير از باکتري‌هاي معمول ايجاد شود، ممکن است نشانه‌هاي بيماري شديدتر، طولاني‌تر و به درمان مقاوم‌تر باشد. به طور معمول، براي رهايي از اين بيماري مصرف دارو الزامي است.: درمان بيماري‌ اسهال مسافران چگونه است؟
اگر به اسهال مسافران مبتلا شديد، براي جايگزيني آب و املاح و مواد معدني از دست رفته، تا حد امکان از مايعات سالم استفاده کنيد. مصرف آب پرتقال، سيب يا ساير ميوه‌ها براي جايگزين کردن پتاسيم از دست رفته بسيار مفيد است. به محض اينکه احساس کرديد اشتهايتان باز شده، تغذيه را با غذاهاي نرم و بدون چربي آغاز کنيد تا دستگاه گوارش‌تان تحريک نشود. موز منبع غني پتاسيم است و به کاهش دفع اسهال کمک مي‌کند، از غلات بدون ادويه، برنج، ژلاتين و سوپ گوشت رقيق شده و تخم‌مرغ عسلي هم مي‌توان استفاده کرد. : برخي از مسافران به‌عنوان يک اقدام پيشگيرانه از آنتي‌بيوتيک هم استفاده مي‌کنند. نظر شما چيست؟
آنتي‌بيوتيک براي پيشگيري توصيه نمي‌شود.: براي بيماري اسهال مسافران تاکنون واکسني ساخته شده يا خير؟
هيچ نوع واکسني براي پيشگيري از ابتلا به اسهال مسافران وجود ندارد. اما برخي از منابع خارجي استفاده از قرص بيسموت در طول سفر را توصيه مي‌کنند که با اين کار خطر ايجاد اسهال بسيار کاهش مي‌يابد.: چه مراقبت‌هايي لازم است تا اسهال مسافران روي ندهد؟


اولين نکته مهم براي اجتناب از اسهال حين سفر اين است که از آب استريل استفاده کنيم. اغلب افراد به علت بي‌توجهي درمصرف آب يا يخ آلوده بيمار مي‌شوند. مطلب ديگر هم دقت در انتخاب آب ميوه‌هاست زيرا ممکن است برخي از اين آب‌ميوه‌ها با آب نامناسب رقيق شده باشند. همچنين غذاهاي پخته شده اغلب بي‌خطرند اما غذاهاي خام را مصرف نکنيد، به ويژه سالادي که حاوي کاهو يا سبزي‌هاي خام است. ميوه‌ها يا سبزي‌هايي که داراي پوست هستند و شما مي‌توانيد پوست آنها را پيش از خوردن بگيريد، اغلب سالم و بي‌خطرند، البته پس از شستن دقيق. از خوردن ميوه و سبزي‌هايي که قبلا پوست آنها گرفته شده، خودداري کنيد. توصيه ديگر اينکه در رستوران‌هاي بين راهي معتبر غذا بخوريد و از فروشنده‌هاي کنار خيابان غذا نگيريد و تنها غذاهايي مصرف کنيد که پخته شده باشند. اگر خودتان غذا مي‌پزيد، اقلام غذايي فاسدشدني را سرد نگاه داريد، حتي غذاهاي پخته هم مي‌توانند دچار آلودگي شوند. از مصرف شير و فرآورده‌هاي لبني غيرپاستوريزه، خودداري کنيد.
__________________
عضو تحریریه علمی ایران سلامت
اطلاعیه مدیریت سایت- دعوت به همکاری : سایت ایران سلامت , جهت تکمیل و توسعه بخش ها و فعالیت های مختلف ,از افراد علاقه مند دعوت به همکاری می نماید.
 
 
 
 
 
+ نوشته شده در  شنبه هفدهم مهر ۱۳۸۹ساعت 13:22  توسط امیرحسین  |